چه غذایی برای افزايش سوخت و ساز و متابولیسم مناسب است؟

غذای مناسب برای افزايش سوخت و ساز و متابولیسم

بدن انسان­ها دارای تعادل شگفت انگیزی است، به عنوان مثال افرادی که می خواهند کاهش وزن پیدا کنند باید سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهند، حتی این موضوع برای افرادی که می­خواهند وزن خود را حفظ کنند نیز اهمیت دارد. انواع زیادی از کربوهیدارت، پروتئین­ها و چربی در بدن انسان وجود دارد که در سیستم غذایی و انواع رژیم­های پر چرب و یا کم چرب موثر هستند. متابولیسم بدن نیز از طریق مواد غذایی که این مواد را دارند کنترل می­شود. هرمیزان که سوخت و ساز و متابولیسم بدن را افزایش دهید، به راحتی می توانید کالری خود را بسوزانید.

کدام غذاها در افزایش متابولیسم و سوخت و ساز اهمیت دارند؟

متابولیسم به معنای واکنش های شیمیایی است که در بدن انسان در نتیجه تجزیه مواد غذایی داخل سلول ها، رخ می دهد. مولفه های مختلفی هستند که بر روی واکنش های بدن تاثیرگذارند که مهم ترین آن ها مواد غذایی هستند. با شناخت این دسته از مواد غذایی می توانیم رژیم های مختلفی را داشته باشیم و متابولیسم و سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم.

استفاده از غذاهای غنی شده از پروتیئن مانند گوشت، لبنیات، ماهی، تخم مرغ و … بسیار در افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن انسان مناسب است. غذاهای غنی از مواد معدنی نیز در متابولیسم و سوخت و ساز بدن بسیار اهمیت دارند. این مواد شامل آهن، سدیم، سلنیوم و … است که در انواع مختلفی از مواد غذایی شامل حبوبات، سبزیجات، تخم مرغ و … یافت می­شود.

مصرف کافئین که در نوشیدنی های گوناگونی وجود دارد مانند قهوه، چای، نوشیدنی های انرژی زا و … باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن می­شوند. لبنیات و محصولاتی که حاوی کلسیم هستند، در هنگامی که فردی بخواهد وزن خود را کاهش دهد، با افزایش متابولیسم باعث کاهش وزن می شوند. همچنین کلسیم با اثر بر روی دستگاه گوارش چربی را دفع می کند.

در دسته سبزیجات، خوردن شلغم، سیب زمینی، کدو تنبل، سبزی هایی با رنگ تیره و … در افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن تاثیر دارند. خوردن کاکائو، از خوشمزه ترین خوراکی ها نیز باعث بالابردن سوخت و ساز سلول ها می شود. خوردن میوه های گرمسیری، خوردن غذاهای تند و … همگی بر روی متابولیسم بدن اثر می گذارند، فقط کافی است که تمامی مواد به میزان مناسب مصرف شود.

همچنین وعده های غذایی مانند خوردن صبحانه، افزایش وعده های غذایی به جای خوردن سه وعده غذایی حجیم در طول شبانه روز، ورزش و … نیز بسیار در افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن موثر هستند.

انواع غذا برای افزايش سوخت و ساز و متابولیسم

برخی از غذاها ممکن است در افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن و کاهش کالری کمی تاثیر داشته باشند ولی مصرف منظم این نوع غذاها به صورت متداوم و پیوسته باعث می­شود که طول زمان وزن کاهش پیدا کند. دقت داشته باشید که تمامی غذاها باید به درستی مصرف شوند تا افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن سلامتی انسان را در معرض خطر قرار ندهد. در نتیجه استفاده کمتر از غذاهای فرآوری شده و غذاهای کامل، در سوزاندن بیشتر کالری موثر هستند.

تحریریه مسیر ورزش
سلامتی مهم ترین دارایی ماست. مسیر ورزش می کوشد تا با ترویج زندگی سالم و اصول ورزشی صحیح ، به افزایش سطح سلامتی جامعه کمک کند و با پاسخ به سوالات مربوط به حیطه ورزش و تغذیه ، الگوی مناسبی را در اختیار کاربران قرار دهد. اگر در خصوص مطالب و مقالات منتشر شده سوالی دارید ، در بخش دیدگاه ها ، می توانید نظرات و سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان و مربی های ورزشی مسیر ورزش در اسرع وقت راهنمای شما باشند. ما در کنار شما هستیم.