رژيم غذايی مخصوص برای بالا بردن متابوليسم

انواع رژيم غذايی برای بالا بردن متابوليسم

انواع مختلفی از رژیم های غذایی در جهان وجود دارد که افراد برای لاغری و یا چاقی خود استفاده می کنند. مهم­ترین عامل در رژیم غذایی برای لاغری، افزایش متابولیسم بدن است. در رژیم غذایی با تقویت و افزایش سوخت و ساز بدن، به راحتی می توان سرعت سوزاندن کالری را افزایش داد. البته توجه داشته باشید که رژیم غذایی برای افزایش متابولیسم در آقایان و خانم ها متفاوت است و بستگی به عملکرد بدن در هر فرد دارد؛ به همین دلیل علاوه بر توجه به نوع رژیم غذایی، باید به ژنتیک و جنسیت نیز توجه داشت و مطابق با آن یک رژیم غذایی مناسب را استفاده کرد.

افزایش متابولیسم با رژیم غذایی

راه­های بسیاری برای افزایش متابولیسم وجود دارد که با استفاده از هرکدام می توان تغییرات ساده و موثری را در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کرد. برای افزایش سوخت و ساز بدن خود، بهتر است در رژیم غذایی، خوردن پروتئین در هر وعده غذایی را فراموش نکنید. از آنجا که خوردن پروتئین باعث افزایش متابولیسم می­­­شود و بین 20 تا 30 درصد باعث افزایش انرژی قابل استفاده سلول های بدن و در نتیجه سوخت و ساز بدن می­شود. همچنین خوردن پروتئین باعث احساس سیری بیشتر در افراد می شود و از پر خوری جلوگیری می کند.

بدن انسان برای افزایش انرژی خود و ادامه فعالیت هایش به آب احتیاج دارد. خوردن آب به افزایش سرعت متابولیسم بسیار کمک می کند و افرادی که به جای نوشیدنی های شیرین آب می­نوشند اغلب در کاهش وزن و حفظ وزن خود موفق تر هستند. در یک رژیم غذایی مناسب توصیه می­شود برای کاهش گرسنگی نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی آب بنوشید. این کار به سیر شدن شما نیز کمک خواهد کرد.

قرار دادن انواع ریز مغذی ها مانند ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی بسیار مهم است. استفاده از خوراکی هایی که حاوی آهن، منیزیم، پتاسیم، کلسیم و ویتامین های آ، ب، ث، د، ک هستند در افزایش متابولیسم بسیار مهم هستند. استفاده از سبزیجات برای کاهش وزن و لاغری و جایگزین آن ها به جای خوردن غذاهای پر چرب توصیه می­شود.

استفاده از دمنوش ها مانند چای سبز در رژیم غذایی بسیار کمک کننده است. از آنجا که برخی از دمنوش ها کمک می­کنند تا برخی از چربی های ذخیره شده در بدن به اسیدهای چرب تبدیل و آزاد شوند، در کنار ورزش باعث افزایش چربی سوزی و کاهش وزن می­شوند.

توجه داشته باشید که ورزش کردن و در کنار آن خوردن مقدار کافی غذاهای پروتئینی باعث حفظ توده بدن شما بدون چربی و در نهایت کاهش وزن شما می­شود.

شیوه افزایش متابولیسم با رژیم غذایی

افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن افراد با یکدیگر متفاوت است و بالا بردن متابولیسم در طول روز به مولفه های مختلفی از جمله رژیم غذایی، سطح فعالیت و وضعیت سلامت بستگی دارد.

استفاده کردن از یک برنامه غذایی مغذی و پیروی کامل همراه با انجام فعالیت های بدنی فراوان باعث می شود که متابولیسم در بدن افزایش پیدا کند و در نهایت سلامتی افراد ارتقاء پیدا کند.

 

تحریریه مسیر ورزش
سلامتی مهم ترین دارایی ماست. مسیر ورزش می کوشد تا با ترویج زندگی سالم و اصول ورزشی صحیح ، به افزایش سطح سلامتی جامعه کمک کند و با پاسخ به سوالات مربوط به حیطه ورزش و تغذیه ، الگوی مناسبی را در اختیار کاربران قرار دهد. اگر در خصوص مطالب و مقالات منتشر شده سوالی دارید ، در بخش دیدگاه ها ، می توانید نظرات و سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان و مربی های ورزشی مسیر ورزش در اسرع وقت راهنمای شما باشند. ما در کنار شما هستیم.