روش افزايش متابوليسم بدن با گياهان دارویی

افزايش متابوليسم بدن با گياهان دارویی

بیشتر افرادی که به دنبال افزایش متابولیسم بدن خود هستند، در پی راهکاری سریع برای کاهش وزن و لاغری می­گردند. می توان گفت راهکار سریعی که به افراد کمک خواهد کرد تا راحت تر سوخت و ساز بدن خود را بالا ببرند و در نهایت کاهش وزن سریعی پیدا کنند، استفاده از گیاهان مختلف دارویی است. گیاهان متنوعی وجود دارد که می تواند به بهبود و افزایش متابولیسم کمک کنند. این گیاهان از آنجا که باعث کاهش گرسنگی می­شوند در نتیجه به طور طبیعی مصرف کالری زیاد را کاهش می دهند.

چه گیاهان دارویی به افزایش متابولیسم کمک می کنند؟

پیروی کردن از یک رژیم غذایی که بسیاری از اوقات سخت و طاقت فرسا است، خیلی از افراد را در راه کاهش وزن و لاغری منصرف می­کند اما می توان از گیاهان و ادویه های مختلف در رژیم غذایی خود استفاده کرد تا هم غذاهای خوشمزه و هم خوش طعم ایجاد کرد و از رژیم غذایی خود لذت برد.

در طب سنتی استفاده از گیاهان دارویی و ادویه های مختلف برای تقویت سوخت و ساز بدن و افزایش متابولیسم بسیار توصیه شده است. به عنوان مثال استفاده از زردچوبه باعث سوزاندن کالری و افزایش سوخت و ساز بدن می­شود. همچنین استفاده از دارچین در روند لاغری نیز بسیار موثر است. زنجبیل که یک نوع گیاه از جنوب آسیای شرقی است، مدت هاست در طب سنتی چینی استفاده می­شود. قرار دادن زنجبیل در رژیم غذایی باعث افزایش متابولیسم و همچنین کاهش التهاب­های بدن نیز می­شود.

نوعی دیگری از گیاهان دارویی برای افزایش متابولیسم استفاده از پونه کوهی است. پونه کوهی یک گیاه معطر و قوی است که برای خوش طعم کردن غذاها نیز استفاده می­شود. از آنجا که این گیاه دارای آنتی اکسیدان و ترکیبات مقوی است، می تواند وزن را بسیار کاهش دهد.

استفاده از شنبلیله که سال هاست در طب سنتی استفاده می­شود، می توان آن را در غذاهای مختلفی استفاده نمود، البته بهتر است که پودر تخم های شنبلیله برای مصرف روزانه استفاده کرد که تاثیر بسیاری در لاغری  و افزایش سوخت و ساز بدن دارد.

همچنین استفاده از مواد غذایی تند در افزایش متابولیسم بسیار موثر هستند. فلفل تند یا فلفل چیلی برای کاهش لاغری بسیار کارآمد است.

علاوه بر گیاهان دارویی، برخی از عوامل مانند سن، جنس، ژنتیک، آب و هوای هر منطقه و … در روند افزایش متابولیسم تاثیر گذار هستند. همچنین ورزش کردن و توجه به میان وعده ها برای کاهش ورزن و بالابردن مناسب سوخت و ساز بدن مهم هستند.

نحوه افزايش متابوليسم بدن با گياهان دارویی

در طب سنتی استفاده از گیاهان دارویی با توجه به طبع هر فرد، بسیار در روند افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن موثر است. همانطور که بالاتر توضیح دادیم، خوردن انواع گیاهان از قبیل شنبلیله، پونه کوهی، فلفل، ادویه های مختلف مانند دارچین و زرد چوبه، استفاده از نوشیدنی های طبیعی مانند چای سبز و … در کنار ورزش و دقت در رژیم غذایی باعث می شوند تا افرادی که می خواهند رژیم غذایی لاغری داشته باشند و کالری بیشتری را بسوزاند، برای آنها بسیار کارآمد و موثر باشد.

تحریریه مسیر ورزش
سلامتی مهم ترین دارایی ماست. مسیر ورزش می کوشد تا با ترویج زندگی سالم و اصول ورزشی صحیح ، به افزایش سطح سلامتی جامعه کمک کند و با پاسخ به سوالات مربوط به حیطه ورزش و تغذیه ، الگوی مناسبی را در اختیار کاربران قرار دهد. اگر در خصوص مطالب و مقالات منتشر شده سوالی دارید ، در بخش دیدگاه ها ، می توانید نظرات و سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان و مربی های ورزشی مسیر ورزش در اسرع وقت راهنمای شما باشند. ما در کنار شما هستیم.